
Jak zacząć przygodę z audiobookami? – 3 praktyczne porady
Określasz siebie mianem książkoholika? W takim razie w Twojej codzienności nie może zabraknąć audiobooków! Jeśli nie miałeś z nimi styczności, może Ci się wydawać, że jest to zupełnie inny świat w porównaniu do książek drukowanych. I choć możemy dostrzec wiele różnic, cel obu form jest jeden – dotrzeć z historiami do czytelnika. Chcesz wprowadzić Audiobooki – horror do swojej codziennej rutyny, jednak nie wiesz, od czego zacząć? Oto 3 praktyczne porady, które pozwolą Ci rozpocząć ciekawą – i mamy nadzieję, jak najdłuższą – przygodę z książkami w formie audio!
Zacznij od czegoś prostszego
Słuchanie audiobooków, jest umiejętnością, która jednym przychodzi łatwiej, innym nieco trudniej. Podstawowym błędem osób sięgających po raz pierwszy po formę audio jest rzucanie się na głęboką wodę. Literatura klasyczna czy hard fantasy to najlepszy przepis na… utknięcie na samym początku i zniechęcenie. Daj swojemu umysłowi czas na przystosowanie się do nowej formy książki, z którą dotychczas nie miał styczności. Zacznij od obyczajówek lub rereadów swoich ulubionych, lekkich pozycji. Jesteś fanem Harry’ego Pottera czy Baśnioboru? Są to doskonałe książki na pierwsze zetknięcie z audiobookami. Gwarantujemy, że później już będzie tylko z górki!
Wybierz krótką książkę
20 godzin audiobooka nie brzmi zachęcająco, a raczej onieśmielająco. Długie pozycje nie są najlepszym pomysłem na początek przygody z audio. Wybierz książki znacznie krótsze, trwające max. 4 godziny. Szybkie odhaczenie pozycji zachęca do dalszego działania i sięgania po więcej. W każdej aplikacji z audiobookami znajdziesz informacje o tym, ile godzin trwa dana pozycja. Nie będziesz mieć więc problemów ze znalezieniem krótkich książek.
Przyspiesz audiobook
Przyspieszenie audiobooka nie jest zarezerwowane wyłącznie dla wprawionych osób. Sam się o tym przekonasz, kiedy prędkość odtwarzania ustawisz na 1,2 lub 1,5. Wolne tempo już po kilku minutach może nas nudzić, tym samym zniechęcając do dalszego słuchania. Przyspieszone z kolei bardziej przypomina to, z którym spotykamy się w życiu realnym. Rozmowy nie są rozwleczone, a brzmią naturalnie. Zachęcamy więc do eksperymentów z prędkością odtwarzania audio!